"Tūjaskrasts" 
 
par attīstību un līdzsvaru! 

"Tūjas 20.gs. vēstures materiālu apkopošana, publiskošana un laika apstākļu novērošanas torņa rekonstrukcija"

Projekta mērķis.

 

     Projekta mērķis ir 20. gadsimta Tūjas kultūrvēsturiskā mantojuma apkopošana un saglabāšana nākošajām paaudzēm, to popularizēšana sabiedrībā. Projekta galvenais uzdevums - ar vēsturiski informatīva stenda un planšetu uzstādīšanu darīt sabiedrībai pieejamu apkopoto materiālu, kas tiekoties ar vietējiem iedzīvotājiem, strādājot arhīvu un muzeju fondos, savākts fotogrāfijās, gadu skaitļos un aprakstos. Projekta uzdevumā ietilpst arī laika novērošanas torņa atjaunošana par skatu torni, kas kalpos par vēstures liecību un piesaistes objektu vēsturiski informatīvajiem materiāliem.

Projekta sagaidāmie rezultāti un ietekme.

     Pie projekta īstenošanas ir paredzams sasniegt  vairākus kvalitatīvos rādītājus. Viens no tiem būtu vietējo iedzīvotāju pašapziņas celšana un lepnums par vietu, kur viņi dzīvo. Daudzi vietējie iedzīvotāji šeit ieradās kā ķieģeļu rūpnīcas strādnieki padomju gados un diemžēl par laiku posmu  pirms tam neko nezina. Piemēram to, ka 1938. gadā Tūjā ieradās Latvijas valsts prezidents Kārlis Ulmanis un norādīja vietu, kur tiks sākta mola būvniecība, ka ar AS „Ķieģeļnieks”  30.-tajos gados ražotajiem dekoratīvajiem ķieģeļiem tika apšūts Pulvertornis (Smilšu iela 10, Vecrīga), kur  tie ir redzami vēl šodien. 
     Kaut arī padomju gadi Latvijas vēsturē tiek pretrunīgi vērtēti, vietējie zvejnieki, kas veltījuši lielu savu dzīves daļu darbam kolhozā, būtu priecīgi, ka arī šis laiks tiek atspoguļots un nodots nākamajām paaudzēm. Ar nožēlu jāatzīst, ka jaunā paaudze pavisam nedaudz zina par laiku, kas bijis pirms viņu dzimšanas. Tā kā vieta, kur tiks rekonstruēts skatu tornis un izvietots vēsturiski informatīvais stends, atrodas teritorijā, pa kuru lielākā daļa ciema iedzīvotāji dodas uz jūru, tad domājams, ka šī informācija sasniegs ikvienu to tiem. Tādējādi Tūja vietējo iedzīvotāju apziņā varētu mainīties no  nomaļa ciema uz vietu, kurai ir sava kultūrvēsturiskā vērtība. Torņa rekonstrukcija arī ir jauna brīvā laika pavadīšanas iespēja un lepnums par notikumu, kas vērsts uz attīstību – sakopta vide un jauns tūrisma piesaistes objekts, kas popularizēs Tūjas 20.gs vēsturi sabiedrībā. Atjaunotais tornis arī būs vienīgais skatu tornis Vidzemes akmeņainās jūrmalas piekrastē.
 
                                 

Projekta stadija.

  • 2011.gada 5.septembrī projekts iesniegts
  • Šis projekts netika atbalstīts.
  •